Sardinia Symposium 2017

2-6 October 2017 Forte Village, Italy

Programme

  • 02 October
  • 03 October
  • 04 October
  • 05 October
  • 06 October

OPENING SESSION

09:00 13:00

A01. IWWG ACTIVITIES IN WASTE MANAGEMENT

15:30 17:10

B01. LANDFILL SITING AND ENGINEERING

15:30 17:10

OB Olivier Bour

MG Mette Godiksen

VK Virendra Kumar

NR Nigel Ruxton

NS Natalia Sliusar

RS Rainer Stegmann

C01. CONTAMINATED SITES

15:30 17:10

WM Wenchao Ma

HR Hadas Raveh-Amit

CT Christos Tsompanidis

PZ Pietro Zuccarello

D01. GENERATION OF WEEE

15:30 17:10

RG Ricardo Gabbay De Souza

MG Marco Gusukuma

AJ Aleksander Jandric

RK Ramzy Kahhat

IW Ian D. Williams

E01. WASTE CHARACTERIZATION

15:30 17:10

GB Gonzalo Blanca Alcubilla

EM Erik Marklund

GM Giulliana Mondelli

KR Kristyna Rybova

JR Jörg Römbke

F01. THE LIFE PROGRAMME: FUNDING OPPORTUNITIES & INNOVATIVE WASTE MANAGEMENT SOLUTIONS I

15:30 17:10

CD Carlos De La Paz

G01. ENGINEERED NANOMATERIALS IN WASTE

15:30 17:10

NB Nicole Berge

PH Pierre Hennebert

FP Florian Part

H01. WORKSHOP: LA TERRA DEI FUOCHI. SITUAZIONI E SOLUZIONI (I)

15:30 17:10

POSTER SESSION

17:40 18:00

A02. WASTE MANAGEMENT CONCEPTS IN DIFFERENT COUNTRIES

18:00 19:40

GD Giovanni De Feo

CM Claudio Fernando Mahler

BS Bryan Staley

ST Sue Ellen Taelman

B02. GENERAL ASPECTS IN WASTE MANAGEMENT

18:00 19:40

RB Richard P. Beaven

RF Riccardo Fanni

RM Rene Moller Rosendal

SM Sylvain Moreau

KW Kevin S. Wilson

C02. WASTE GENERATION UNDER VARYING CONDITIONS

18:00 19:40

HA Hani Ahmad Abu Qdais

PH Pierre Hennebert

CK Catherine Keske

GO Gudrun Obersteiner

D02. MATERIAL COMPOSITION OF WEEE

18:00 19:40

MA Mahdokht Arshadi

AB Andreas Bartl

GB Giuseppe Bonifazi

AJ Aleksander Jandric

AO Akira Otsuki

E02. WASTE SEPARATION AND COLLECTION

18:00 19:40

RB Roya Babaei

PC Paolo Salvatore Calabrò

AH Anna Happenhofer

IK Ioanna Karagiannaki

JM Jing Ma

AN Antti Niskanen

F02. THE LIFE PROGRAMME: FUNDING OPPORTUNITIES & INNOVATIVE WASTE MANAGEMENT SOLUTIONS II

18:00 19:40

G02. TESTING BIOLOGICAL STABILITY OF BIODEGRADABLE WASTE

18:00 19:40

KK Kerstin Kuchta

TL Tiziana Lai

AS Andrea Schievano

H02. WORKSHOP: LA TERRA DEI FUOCHI. SITUAZIONI E SOLUZIONI (II)

18:00 19:40

A03. WM POLICIES AND STRATEGIES I

09:00 10:40

EB Eileen Berenyi

CF Carly A. Fletcher

GO Gudrun Obersteiner

FV Fabricio Viana Andretti

XW Xiaoming Wang

B03. LANDFILL PROCESSES

09:00 10:40

TH Timo J. Heimovaara

XL Xinyi Liu

SM Syed Muaaz Us Salam

AV André van Turnhout

C03. ANAEROBIC DIGESTION PROCESSES I

09:00 10:40

AC Alessandra Cesaro

RR Razieh Rafieenia

TR Torsten Reinelt

AS Abdul Fatah Soomro

JW Jonathan Wong

QX Qiyong Xu

D03. WEEE: CHARACTERIZATION AND TREATMENT

09:00 10:40

PE Panagiotis Evangelopoulos

PH Pierre Hennebert

YV Yamila Victoria Vazquez

GZ Guangwen Zhang

E03. LANDFILL LINERS PERFORMANCE

09:00 10:40

LA Ligia Abreu Martins

VH Vladimir Hruby

EK Edward Kavazanjian

PR Piergiorgio Recalcati

F03. HEALTHCARE WASTE

09:00 10:40

CM Claudio Fernando Mahler

AU Alexander Ustimenko

G03. INNOVATIVE APPLICATIONS OF MFC TECHNOLOGIES TO WASTE MANAGEMENT

09:00 10:40

AP Alberto Pivato

AS Andrea Schievano

H03. ENVIRONMENTAL EDUCATION - CREATING SOCIAL VALUE FROM WM THROUGH ARCHITECTURE

09:00 10:40

IA Israel Alba

A04. WM POLICIES AND STRATEGIES II

11:10 12:50

JC Jonathan Cocker

CF Carly A. Fletcher

QM Qiuzhuo Ma

RM Rui Marques

AR Amy Richter

TT Tiago Trentinella

B04. LANDFILL AERATION

11:10 12:50

MH Marlies Hrad

RR Roberto Raga

MR Marco Ritzkowski

AV André van Turnhout

C04. ANAEROBIC DIGESTION PROCESSES II

11:10 12:50

VA Vanessa Abad Cunado

HD Haowen Duan

NE Nils Engler

AP Alessandra Polettini

JT Juan Tong

D04. WEEE: TECHNOLOGIES FOR METAL RECOVERY

11:10 12:50

SD Subhabrata Das

SI Shamsul Izhar

JL Jae-chun Lee

ML Mingyang Li

FP Fatemeh Pourhossein

AS Angela Serpe

E04. LANDFILL COVER

11:10 12:50

LA Lale Andreas

KB Klaus Berger

FG Francesco Garbo

PK Peter Kjeldsen

F04. RECYCLING OF TIRES

11:10 12:50

HA Hannu Aurinko

SE Sherien Elagroudy

MN Michele Notarnicola

G04. USE OF GEOPHYSICS IN OLD LANDFILL SURVEY

11:10 12:50

RB Roberto Balia

AG Alberto Godio

H04. WASTE MANAGEMENT AND THE RELATION WITH THE CITY AND THE COMMUNITY

11:10 12:50

SM Saverio Massaro

JM Jeannine Muller

A05. FOOD WASTE: GENERATION, REDUCTION, FOOTPRINT

15:30 17:10

ME Mattias Eriksson

JL Jara Laso

ES Elisabeth Schmied

SS Sandra Schwödt

FT Fabio Tatàno

B05. SEMI-AEROBIC LANDFILLING

15:30 17:10

RC Raffaello Cossu

VG Valentina Grossule

RR Roberto Raga

SS Shinya Suzuki

C05. LANDFILL BIOCOVER SYSTEMS

15:30 17:10

AC Alexandre Cabral

MH Marion Huber Humer

AO Andreas Ole Urup Olesen

IP Isabella Pecorini

D05. WEEE: REGULATIONS AND STRATEGIES

15:30 17:10

RH Rachel Horta Arduin

AJ Aleksander Jandric

VN Vitor Neves Palmeira

SS Stefan Salhofer

RT Rama Mohana R Turaga

E05. RECYCLING AND CIRCULAR ECONOMY STRATEGIES

15:30 17:10

JB John Bachér

AB Andreas Bartl

JF Johann Fellner

JH Jiri Hrebicek

MM Manoj Kumar Mondal

JR Jiri Remr

F05. GUIDELINES FOR SUSTAINABLE LANDFILLS - THE LOMBARDIA REGION EXAMPLE

15:30 17:10

FP Federico Peres

G05. ENHANCED LANDFILL MINING

15:30 17:10

GS Giovanna Sauve

CV Csaba Ver

H05. ARCHITECTURE OF WASTE MANAGEMENT FACILITIES

15:30 17:10

JN Juan Manuel Nicas

MN Maria Luna Nobile

MP Massimiliano Piscitelli

PV Paolo Vasino

POSTER SESSION

17:40 18:00

A06. FOOD WASTE VALORIZATION

18:00 19:40

NB Nicole Berge

PC Paolo Salvatore Calabrò

JL Jara Laso

IM Ioannis Moukazis

GO Gudrun Obersteiner

B06. CHARACTERIZATION OF LANDFILL LEACHATE

18:00 19:40

AA Ahmed F. Ali

SB Stephanie C. Bolyard

KK Keith Knox

CM Claudio Mudadu Silva

FV Federico G. Von Buchwald De Janon

C06. METHANE OXIDATION IN BIOFILTERS AND BIOCOVERS

18:00 19:40

DB Donata Bacchi

PK Peter Kjeldsen

CS Charlotte Scheutz

KV Klara Vondrakova

D06. THERMAL TREATMENT PERSPECTIVES WORLDWIDE

18:00 19:40

DC Dezhen Chen

MM Massimiliano Materazzi

GR George Nana Kwesi Rockson

RS Roshni Mary Sebastian

E06. CLIMATE CHANGE IMPACT OF WASTE MANAGEMENT FACILITIES

18:00 19:40

MB Mirzi Betasolo

SB Stephen Burnley

TS Therese Schwarzböck

CT Christos Tsompanidis

F06. EDUCATION IN WASTE MANAGEMENT : WEEE

18:00 19:40

G06. ELEVATED TEMPERATURES IN LANDFILLS

18:00 19:40

BS Bryan Staley

JW James White

H06. WASTED LANDSCAPES

18:00 19:40

RM Rachele Malesani

CP Caterina Padoa Schioppa

MR Marina Rigillo

NS Neeltje Slingerland

A07. ENVIRONMENTAL ISSUES: DIFFUSE CONTAMINATION OF SOIL AND WATER

09:00 10:40

KR Keiron P. Roberts 

SS Silvia Serranti

RS Rainer Stegmann

SW Stefanie Werner

B07. BIOLOGICAL TREATMENT FOR LANDFILL LEACHATE

09:00 10:40

GC Giulia Cerminara

JV Jean-Luc Vasel

QY Qiuyan Yuan

C07. ANAEROBIC DIGESTION DIFFERENT SUBSTRATES

09:00 10:40

FB Francesco Baldi

CM Claudio Mudadu

SN Sören Nilsson-Påledal

FP Frantseska-Maria Pellera

D07. CHARACTERIZATION OF MSWI BOTTOM ASH

09:00 10:40

OH Ole Hjelmar

MM Masayasu Miyake

MU Masato Ueshima

Michal Šyc

E07. HAZARDOUS WASTE MANAGEMENT

09:00 10:40

ED Emmanouil Dimitrakakis

PG Polina Galitskaya

KS Karl-Heinz Striegel

AV Andre Van Zomeren

F07. WASTE MANAGEMENT IN BRAZIL

09:00 10:40

G07. JAPANESE EXPERIENCE AND PROPOSALS FOR LANDFILL AFTERCARE

09:00 10:40

OH Osamu Hirata

TI Tomonori Ishigaki

HY Hideki Yoshida

H07. ARCHITECTURAL ISSUES IN LANDFILLING

09:00 10:40

IA Israel Alba

EC Elena Cossu

YM Yu Man

SM Saravanan Mariappan

A08. SUSTAINABLE WM OPPORTUNITIES

11:10 12:50

CC Christophe Cord'Homme

PF Pere Fullana i Palmer

KH Ketil Haarstad

KP Kostyantyn Pivnenko

B08. MEMBRANE FILTRATION FOR LANDFILL LEACHATE TREATMENT

11:10 12:50

AK Arie Kremen

SR Sreenivasan Ramaswami

DY Dongbei Yue

LZ Lingyue Zhang

C08. ANAEROBIC DIGESTION - BIOGAS UTILIZATION

11:10 12:50

FA Filomena Ardolino

AB Andrzej Bialowiec

JK Julia Kohl

LL Lidia Lombardi

SS Sophie Sfez

D08. RECYCLING OF MSWI BOTTOM ASH

11:10 12:50

ID Ivan Deviatkin

CF Carly A. Fletcher

JL Jakob Lederer

MV Martijn van Praagh

E08. FATE OF BIOPLASTICS

11:10 12:50

CB Carl Boardman

ML Maria Cristina Lavagnolo

F08. DISASTER WASTE MANAGEMENT

11:10 12:50

AB Antonio Basti

HF Hiroshi Fujiwara

G08. LANDFILL AERATION: ACHIEVEMENTS AND CHALLANGES AFTER TWO DECADES OF EXPERIENCE

11:10 12:50

MR Marco Ritzkowski

TW Thomas Wohlhuter

HY Hideki Yoshida

H08. FUNCTIONAL REQUALIFICATION OF OLD LANDFILL SITES

11:10 12:50

MB Mirzi Betasolo

BB Benjamin Bolaane

DC Daniela Cinti

AD Andrzej Długoński

KP Kaur-Mikk Pehme

A09. INTEGRATED EVALUATION OF WASTE MANAGEMENT SYSTEMS

15:30 17:10

FB Francesca Bartolacci

GD Giovanni De Feo

FG Francesco Gabrielli

IW Ian D. Williams

B09. ALTERNATIVES IN LANDFILL LEACHATE TREATMENT I

15:30 17:10

SB Stephanie C. Bolyard

HR Howard Robinson

TR Tim Robinson

MS Mubbshir Saleem

C09. COMPOSTING

15:30 17:10

EC Elke Cardoso

TC Tereza Castkova

YL Yael Laor

MQ Michael Quintern

D09. TREATMENT AND UTILIZATION OF MSW FLY ASH

15:30 17:10

GD Gwiranai Danha

FH Florian Huber

JL Jakob Lederer

RL Rundong Li

ZY Zhenzhou Yang

E09. PLASTIC IN RIVERS AND OCEANS - A MASSIVE WASTE PROBLEM I

15:30 17:10

F09. ENVIRONMENTAL FORENSICS I

15:30 17:10

EB Emerance Bietlot

AF Atsushi Fujiyama

FP Federico Peres

SV Stefano Vanin

G09. GUIDING DOCUMENTS FOR METHANE OXIDATION SYSTEMS

15:30 17:10

H09. ARCHITECTURE OF WASTE

15:30 17:10

POSTER SESSION

17:40 18:00

A10. DECISION MAKING IN WM

18:00 19:40

FA Fernando Alvarez Hincapie

VB Valentina Bisinella

TH Trine Henriksen

TS Toshiaki Sasao

MZ Maria Chiara Zanetti

B10. ALTERNATIVES IN LANDFILL LEACHATE TREATMENT II

18:00 19:40

FG Francesco Garbo

SR Sreenivasan Ramaswami

DR Debra R. Reinhart

HR Howard Robinson

TR Tim Robinson

C10. COMPOST AND DIGESTATE QUALITY

18:00 19:40

FG Felipe Guilayn

AL Alessio Lieto

VP Virginie Pallier

SS Svetlana Selivanovskaya

GS Ghluam Mustafa Shah

D10. STABILIZATION AND ENVIRONMENTAL IMPACT OF INCINERATION RESIDUES

18:00 19:40

VE Verena Enzner

KI Kazuei Ishii

KM Kosuke Miki

SS Setareh Seraj

RS Riccardo Spagnuolo

E10. PLASTIC IN RIVERS AND OCEANS - A MASSIVE WASTE PROBLEM II

18:00 19:40

F10. ENVIRONMENTAL FORENSICS II

18:00 19:40

GK George K. Varghese

AL Alice Limoli

AP Alberto Pivato

GV George K. Varghese

G10. LONG-TERM LANDFILL EMISSIONS

18:00 19:40

TH Timo J. Heimovaara

OH Ole Hjelmar

AV Andre Van Zomeren

H10. REUSE OF WASTE MATERIALS IN BUILDINGS PRODUCTS

18:00 19:40

FF Flora Faleschini

FK Fritz Kleemann

MS Michal Struk

ST Susan A. Thorneloe

VT Vittorio Tramontin

A11. LCA: A TOOL FOR WASTE MANAGEMENT ASSESSMENT

09:00 10:40

VB Valentina Bisinella

GC Giulia Costa

GD Giovanni De Feo

FT Fabrice Tanguay-Rioux

ST Susan A. Thorneloe

B11. LANDFILL GAS GENERATION

09:00 10:40

JG Julia Gebert

MR Marco Ritzkowski

MS Masahiro Sato

XW Xiaoming Wang

C11. GASEOUS EMISSIONS FROM BIOLOGICAL TREATMENT PLANTS AND COLLECTION VEHICLES

09:00 10:40

ZD Zhenhan Duan

TG Toni Lesley Gladding

MH Martin Héroux

RL Roberta Lotito

CR Catherine Rolph

D11. LOW TEMPERATURE THERMAL WASTE TREATMENT (BIOCHAR, TORREFACTION, HYDROTHERMAL)

09:00 10:40

WC Withanage Don Chanaka Udayanga

GH Geert Haarlemmer

YH Yuyan Hu

LS Li Shasha

PS Pawel Stepien

E11. PREVENTION OF FOOD WASTE

09:00 10:40

PS Peter J. Shaw

HY Hajime Yamakawa

F11. WM IN TRANSIENT COUNTRIES: FROM SOCIALISTIC TO MARKET ECONOMIES

09:00 10:40

KA Kateryna Abashyna

RM Roman Maletz

AP Alexandra Pukhnyuk

HS Hanna Skryhan

G11. LANDFILL ENGINEERING: PROBLEMS AND SOLUTIONS

09:00 10:40

H11. INGEGNERIA FORENSE APPLICATA ALLA GESTIONE DEI RIFIUTI I

09:00 10:40

FP Federico Peres

AP Alberto Pivato

SV Stefano Vanin

A12. LANDFILL MINING

11:10 12:50

FC Frederic Coulon

CG Cristina Garcia Lopez

RM Rene Moller Rosendal

TM Tiina Mönkäre

SW Stuart Wagland

B12. LANDFILL GAS GENERATION MODELLING

11:10 12:50

GA Gianni Andreottola

RG Robert Gregory

KH Kayaba Haro

KH Kai-Uwe Heyer

C12. BIOREFINERIES

11:10 12:50

HB Hyeun-Jong Bae

WH Wenhao Han

CL Concetta Lodato

CZ Christian Zurbrügg

D12. TREATMENT AND RECYCLING OF BIO-SLUDGES

11:10 12:50

MA Muhammed Alamgir

CM Claudio Mudadu Silva

KS K.Y. Show

SV Sarka Vaclavkova

JY Jiakuan Yang

WY Wenbo Yu

E12. AIR POLLUTION IMPACT AND CONTROL IN THERMAL TREATMENT

11:10 12:50

AB Antoine Beylot

AH Assal Haddad

RY Rui Yang

F12. MONITORING GAS EMISSIONS FROM WM FACILITIES

11:10 12:50

AF Anders Michael Fredenslund

MH Marlies Hrad

G12. LEACHATE MANAGEMENT: NEW CHALLANGES

11:10 12:50

SD Stuart Dever

H12. INGEGNERIA FORENSE APPLICATA ALLA GESTIONE DEI RIFIUTI II

11:10 12:50

RC Raffaello Cossu

FG Franco Giampietro

FP Federico Peres

A13. PACKAGING WASTE RECYCLING

15:30 17:10

VD Virginie Decottignies

BD Blanca Diaz Such

GO Gudrun Obersteiner

NS Nemanja Stanisavljević

RW Rainer Warrings

B13. LANDFILL GAS EMISSION MONITORING

15:30 17:10

MB Mark Bourn

LF Lotte Fjelsted

CS Charlotte Scheutz

FT Fabio Tatàno

C13. ASSESSMENT OF WM IN DEVELOPING COUNTRIES

15:30 17:10

MC Munish K. Chandel

FD Francesco Di Maria

JL James Levis

EM Erni Mariana Mukhtar

D13. THERMAL TREATMENT OF SEWAGE SLUDGE

15:30 17:10

MA Marco Abis

AA Anika Anindita Alamgir

MC Munish K. Chandel

ST Siqi Tang

YT Yuanyuan Tang

AT Anna Tsybina

E13. VERMICOMPOSTING FOR ORGANIC WASTE RECYCLING

15:30 17:10

MM Max Morley

MQ Michael Quintern

F13. DATA QUALITY ASSESSMENT OF WASTE TECHNOLOGIES AND SYSTEMS I

15:30 17:10

G13. DISCUSSION OF DIFFERENT VALUES OF THE IPCC LFC MODEL

15:30 17:10

RS Rainer Stegmann

H13. L'ECONOMIA CIRCOLARE NELLA GESTIONE DEI RIFIUTI

15:30 17:10

FB Francesca Bartolacci

AD Andrea Di Maria

GF Giorgia Faraca

BO Bruno Orrico

AS Angela Serpe

A14. RECOVERY AND RECYCLING OF PLASTIC

18:00 19:40

GD Gwiranai Danha

TG Thiago Santiago Gomes

JH Jiri Hrebicek

ZJ Zechen Jin

ES Elisa Seiler

B14. LANDFILL GAS COLLECTION

18:00 19:40

SJ Sangjae Jeong

AR Amy Richter

CS Charlotte Scheutz

WS Wolfgang Horst Stachowitz

C14. RECYCLING BY THE INFORMAL SECTOR

18:00 19:40

SA Sandra Roxana Aparcana Robles

SR Sreenivasan Ramaswami

RR Roland Ramusch

BS Benjamin Steuer

KW Kohei Watanabe

D14. TREATMENT AND RECYCLING OF INDUSTRIAL WASTE

18:00 19:40

HH Hao Hou

WI Wolfgang Ipsmiller

AN Antti Niskanen

VS Viviane Sardilli Rodrigues

TT Tamrat Tesfaye

E14. VERMICOMPOSTING FOR ORGANIC WASTE RECYCLING

18:00 19:40

F14. DATA QUALITY ASSESSMENT OF WASTE TECHNOLOGIES AND SYSTEMS II

18:00 19:40

G14. SMART GROUND: SECONDARY RAW MATERIALS

18:00 19:40

H14. ASPETTI PROGETTUALI, AMBIENTALI E SOCIALI NELLA GESTIONE DEI RIFIUTI SOLIDI

18:00 19:40

SM Salvatore Masi

IM Ilaria Minardi

PS Piero Simone

A15. CONTROL OF CHEMICALS IN WASTE MATERIAL RECYCLING

09:00 10:40

GF Giorgia Faraca

MK Marie Kampmann Eriksen

GO Gudny Okkenhaug

KS Ketil Stoknes

B15. LANDFILL GAS - TREATMENT AND EFFECTS

09:00 10:40

AB Alberto Borello

JH Jiri Hrebicek

OS Olivier Schlosser

DU Dieter Uhlig

C15. LEACHATE IMPACT ON GROUNDWATER

09:00 10:40

SA Suresh Arvindakshan Kartha

MP Maurizio Polemio

AR Amy Richter

D15. CONSTRUCTION AND DEMOLITION WASTE

09:00 10:40

KA Khaled Al-fadhel

FK Fritz Kleemann

LR Lucia Rigamonti

LR Lais Peixoto Rosado

ST Seree Tuprakay

E15. ACIDOGENIC FERMENTATION

09:00 10:40

AL Anders Lagerkvist

F15. COMPANIES FORUM I

09:00 10:40

G15. LEACHATE MANAGEMENT IN TROPICAL AREAS: CONTRAINTS, SOLUTIONS, CHALLANGES

09:00 10:40

H15. INNOVAZIONI NEL SETTORE DELLE BONIFICHE

09:00 10:40

SB Sergio Bellagamba

EB Elisabetta Bemporad

SB Simona Berardi

SL Silvio Landonio

QN Quintilio Napoleoni

A16. SOCIAL ASPECTS IN WM

11:10 12:50

SK Sameera Kissoon

MK Maria Kottara

AP Andrea Pfeiffer

PS Peter J. Shaw

B16. REMEDIATION OF LANDFILLS

11:10 12:50

MB Mariana Brito Araujo

AL Alice Limoli

CM Claudio Fernando Mahler

AS Anne Stringfellow

C16. DIFFERENT ASPECTS OF WM IN DEVELOPING COUNTRIES

11:10 12:50

MA Muhammed Alamgir

EA Edward Antwi

MB Mohammad Sameena Begum

GG Gregory Giuliani

JL Jakob Lederer

D16. RECYCLING OF WASTE FROM COAL AND STEEL INDUSTRY

11:10 12:50

AD Andrea Di Maria

PR Piergiorgio Rossetti

AT Andrei Taskin

PW Peng Wang

E16. CHEMICALS AND CIRCULAR ECONOMY

11:10 12:50

KP Kostyantyn Pivnenko

LX Larisa Xanthopoulou

F16. COMPANIES FORUM II

11:10 12:50

G16. FOOD WASTE: PREVENTION, REDUCTION, RECOVERY

11:10 12:50

FG Francesca Girotto

GH Gerold Hafner

GO Gudrun Obersteiner

TO Tomoko Okayama

H16. GESTIONE DI RIFIUTI ORGANICI BIODEGRADABILI

11:10 12:50

GB Giuliana Barulli

AC Alessandra Cesaro

RL Roberta Lotito

MM Maria Laura Mastellone

IM Ioannis Moukazis

Sponsors

Exhibitors

Speakers

VA

Vanessa Abad Cunado

Consorci per a la Gestió dels Residus del Vallès Oriental

03 October

094.pdf Download Link
KA

Kateryna Abashyna

BOKU-University of Natural Resources and Applied Life Sciences

05 October

490.pdf Download Link
MA

Marco Abis

Hamburg University of Technology (TUHH)

05 October

243.pdf Download Link
LA

Ligia Abreu Martins

Universidade Federal do Espírito Santo

03 October

582.pdf Download Link
HA

Hani Ahmad Abu Qdais

Jordan University of Science and Technology

02 October

445.pdf Download Link
KA

Khaled Al-fadhel

Kuwait University

06 October

527.pdf Download Link
MA

Muhammed Alamgir

Khulna University of Engineering and Technology

06 October

599.pdf Download Link
MA

Muhammed Alamgir

Khulna University of Engineering and Technology

05 October

546.pdf Download Link
IA

Israel Alba

Israel Alba

03 October

04 October

796.pdf Download Link
AA

Ahmed F. Ali

Bayero University Kano

03 October

343.pdf Download Link
FA

Fernando Alvarez Hincapie

Johnson Controls

04 October

088.pdf Download Link
LA

Lale Andreas

Luleå University of Technology

03 October

676.pdf Download Link
GA

Gianni Andreottola

Università degli Studi di Trento

05 October

AA

Anika Anindita Alamgir

Bangladesh University of Engineering and Technology

05 October

735.pdf Download Link
EA

Edward Antwi

University of Rostock

06 October

159.pdf Download Link
SA

Sandra Roxana Aparcana Robles

Technical University of Denmark

05 October

020.pdf Download Link
FA

Filomena Ardolino

Seconda Università degli Studi di Napoli

04 October

359.pdf Download Link
MA

Mahdokht Arshadi

Sharif University of Technology

02 October

402.pdf Download Link
SA

Suresh Arvindakshan Kartha

Indian Institute of technology Guwahati

06 October

198.pdf Download Link
HA

Hannu Aurinko

Laatuinsinöörit Oy

03 October

515.pdf Download Link
RB

Roya Babaei

Shahid Beheshti University

02 October

406.pdf Download Link
DB

Donata Bacchi

Bacchi Donata

03 October

629.pdf Download Link
JB

John Bachér

VTT Technical Research Centre of Finland

03 October

689.pdf Download Link
HB

Hyeun-Jong Bae

Chonnam National University

05 October

188.pdf Download Link
FB

Francesco Baldi

PIN s.c.r.l.

04 October

632.pdf Download Link
RB

Roberto Balia

University of Cagliari

03 October

813.pdf Download Link
AB

Andreas Bartl

Vienna University of Technology

02 October

03 October

117.pdf Download Link
176.pdf Download Link
FB

Francesca Bartolacci

Università di Macerata Dipartimento di Economia e Diritto

04 October